Czym są i jak działają stymulatory tkankowe?
Jędrna, elastyczna i gładka skóra to marzenie wielu z nas. Niestety na skutek różnych problemów dermatologicznych, a także naturalnych procesów starzenia, na skórze mogą pojawić się zmarszczki, blizny czy rozstępy. Aby je zniwelować, coraz więcej osób decyduje się na specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z nich jest iniekcja stymulatorów tkankowych. Na czym polega biostymulacja i jakich efektów można się po niej spodziewać?
Stymulator tkankowy – innowacyjny sposób na odbudowę uszkodzonej skóry
Biostymulatory, znane także jako stymulatory tkankowe, to stosowane w medycynie estetycznej preparaty, które wstrzykiwane w skórę pacjenta mają za zadanie pobudzić fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Tym samym zwiększają gęstość tkanek i poprawiają ogólny wygląd skóry. Stymulatory tkankowe posiadają różny skład w zależności od przeznaczenia. Najczęściej bazują na takich składnikach jak polinukleotydy, hydroksyapatyt wapnia, kwas l-polimlekowy czy kwas hialuronowy. Preparat powinien być dobrany według potrzeb i oczekiwań pacjenta.
Zabiegi z wykorzystaniem biostymulatorów. Na czym polegają i jak wpływają na skórę?
Jak wyglądają zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych? Preparaty aplikuje się w wybrane partie ciała za pomocą cienkich igiełek, a następnie rozmasowuje skórę, aby substancja została równomiernie rozprowadzona. Co istotne, biostymulatory działają na poziomie komórkowym, dlatego efekty kuracji są widoczne dopiero po upływie pewnego czasu. Zazwyczaj pierwsze rezultaty można zauważyć po około dwóch tygodniach od zabiegu. Podczas iniekcji preparatu powstaje kontrolowany stan zapalny, na skutek którego uruchomione zostają fizjologiczne procesy odnowy skóry. Dzięki temu może ona odzyskać promienny, młody wygląd. Zwiększa się jej napięcie i gęstość, a także poprawia poziom nawilżenia. Efekty zabiegu są subtelne i nie zaburzają naturalnych rysów twarzy.
Na jakie problemy estetyczne mogą pomóc stymulatory tkankowe?
Zabieg iniekcji stymulatorów tkankowych może być wykonywany na różnych partiach ciała, jednak najczęściej stosuje się go w celu poprawy jędrności cery i polepszenia owalu twarzy. Biostymulatory szczególnie polecane są osobom, u których pojawiły się pierwsze oznaki starzenia, w tym zmarszczki wokół oczu i ust, chomicze policzki czy pogłębiona bruzda nosowo-wargowa. Inne wskazania do zabiegu to widoczne blizny potrądzikowe, zasinienia i worki pod oczami, poszarzała cera czy brak odpowiedniego nawilżenia. Biostymulacja pozwala także zmniejszyć wiotkość skóry na szyi i dekolcie. Niektórzy decydują się na serię zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów w ramach profilaktyki anty-aging, aby opóźnić proces starzenia się skóry. Sama iniekcja jest mało inwazyjna.
Preparaty biostymulujące już od kilkunastu lat stosowane są w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chętnie korzystają z zabiegów, które widocznie poprawiają stan skóry i pozwalają przez dłuższy czas zachować młody wygląd.